FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH (FCE)

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Języków Obcych PRO EUROPA mają Państwo możliwość przygotować się do międzynarodowych egzaminów organizowanych przez University of Cambridge i w ten sposób zdobyć stosowny certyfikat językowy uznawany na całym świecie. Kursy przygotowawcze do egzaminów międzynarodowych mają odmienny charakter od kursów na niższych poziomach zaawansowania.

CZYM JEST EGZAMIN FCE?

  • FCE jest jednym z najpopularniejszych na świecie certyfikatów z języka angielskiego.
  • FCE należy do grupy egzaminów uznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na prawach dawnego egzaminu państwowego z języka angielskiego.
  • FCE jest honorowany przez Urząd Służby Cywilnej jako udokumentowanie kwalifikacji językowych wymaganych przez pracowników polskiej służby cywilnej.
  • FCE jest szeroko uznawany w handlu i przemyśle na całym świecie.
  • FCE spełnia wymagania językowe stawiane przez wiele uniwersytetów i instytucji edukacyjnych przy rekrutacji studentów.
  • Przygotowanie do FCE wymaga około 600 – 650 godzin nauki języka angielskiego.
  • Certyfikat FCE jest ważny bezterminowo.

KIEDY ODBYWA SIĘ FCE?

W Polsce są dwie sesje egzaminu FCE – w czerwcu i grudniu. Zapisy na sesję czerwcową zwykle odbywają się na przełomie lutego i marca a na sesję grudniowa na przełomie września i października.
Część ustna egzaminu FCE jest oceniana w Polsce przez wykwalifikowanych egzaminatorów CAMBRIDGE. Wszystkie pozostałe części są sprawdzane w Cambridge. Stąd też czas oczekiwania na wyniki wynosi ok. 2 miesiące od zakończenia sesji egzaminacyjnej. Po ok. 4 tygodniach od otrzymania wyniku kandydaci, którzy zdali egzamin otrzymują certyfikaty University of Cambridge Local Examinations Syndicate.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ EGZAMIN?

Egzamin FCE składa się z 5 części tzw. Papers:

  • Czytanie (Reading) (1 godz. 15 min; 40 punktów)
    Czytanie składa się z czterech części, które obejmują łącznie 35 pytań. Zadania mogą być typu „multiple choice” (wybór jednej odpowiedzi z kilku możliwości), wypełnianie luk w tekście lub dopasowywanie właściwej odpowiedzi. Każdy z czterech występujących tu tekstów zawiera ok. 350 – 700 słów. Rodzaje tekstów występujących w tym komponencie są następujące: ogłoszenia, listy, urywki literackie, materiały informacyjne (np. broszury, przewodniki, instrukcje itp.), notatki prasowe, artykuły z gazet i tygodników, raporty.
  • Pisanie (Writing) (1 godz. 30 min; 40 punktów)
    Pisanie dzieli się na 2 części. Pierwsze wypracowanie jest obowiązkowe dla wszystkich zdających, w drugiej części kandydaci wybierają jeden z czterech tematów. Każde wypracowanie powinno zawierać od 120 do 180 słów. W części pierwszej kandydaci maja do napisania list na zadany temat, czasem w części drugiej może to być artykuł, list, raport, wypracowanie w formie narracji lub opisu. Jedną z opcji jest temat oparty o lektury (które nie są obowiązkowe).
  • Stosowanie struktur językowych (Use of English) (1 godz. 15 min; 40 punktów)
    Ten komplet składa się z 5 części. Zadania obejmują uzupełnianie luk w tekście odpowiedziami własnymi lub jedna z kilku podanych możliwości, transformację zdań, korektę błędów słowotwórstwo.
  • Słuchanie (Listening) (ok. 40 min; 40 punktów)
    Słuchanie obejmuje 4 części. Każdy fragment jest odtwarzany dwukrotnie. Używane są tu następujące rodzaje tekstów: wiadomości przekazywane telefonicznie, komentarze, instrukcje, wykłady, informacje radiowe, komunikaty, przemówienia, opowiadania, itp. Nagrania prezentują różne odmiany akcentów angielskich.
  • Mówienie (Speaking) (ok. 14 min; 40 punktów)
    Standardowo część ustną kandydaci zdają w parach i są oceniani przez dwóch egzaminatorów. Składa się ona z czterech części. W pierwszej kandydaci opowiadają o sobie, swojej rodzinie, szkole lub pracy, zainteresowaniach, planach na przyszłość, itp. W części drugiej każdy z kandydatów porównuje otrzymany zestaw fotografii. W części trzeciej kandydaci wykonują zadanie wspólnie, a w ostatniej prowadzą dyskusję z egzaminatorem na zadany temat.

JAKA JEST SKALA OCEN FCE?

FCE ma trzy oceny pozytywne: A, B i C oraz dwie negatywne: D i E. Osoba zdająca musi zgromadzić co najmniej 60% – 65% punktów, aby uzyskać ocenę C. Nie ma ocen za poszczególne części testu. Ocenę końcowa określa suma punktów ze wszystkich części.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO FCE?

Osoby przystępujące do FCE mogą przygotować się do egzaminu indywidualnie lub na kursach językowych. Praca pod opieka doświadczonego lektora na pewno ułatwi osiągnięcie dobrego wyniku.

 

Poziom Cambridge: 4
Poziom Rady Europy: B2

CERTIFICATE IN ADVANCE ENGLISH (CAE)

CZYM JEST EGZAMIN CAE?

  • CAE jest jednym z najpopularniejszych na świecie certyfikatów z języka angielskiego na poziomie zaawansowanym.
  • CAE znajduje się na liście certyfikatów językowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, uprawniających do zwolnienia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego.
  • CAE należy do grupy egzaminów uznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na prawach dawnego egzaminu państwowego z języka angielskiego.
  • CAE jest honorowany przez Urząd Służby Cywilnej jako udokumentowanie kwalifikacji językowych wymaganych od pracowników polskiej służby cywilnej.
  • CAE jest uznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako udokumentowanie kwalifikacji językowych przez przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
  • CAE jest szeroko uznawany w handlu i przemyśle w Polsce i na całym świecie.
  • CAE spełnia wymagania językowe stawiane przez wiele uniwersytetów i instytucji edukacyjnych przy rekrutacji studentów.
  • Przygotowanie do CAE wymaga około 750 – 800 godzin nauki języka angielskiego.
  • Certyfikat CAE jest ważny bezterminowo.

KIEDY ODBYWA SIĘ EGZAMIN CAE?

W Polsce są dwie sesje egzaminu CAE: letnia (maj, czerwiec) i zimowa (listopad, grudzień). Zapisy na sesję letnią odbywają się zwykle na przełomie lutego i marca.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ EGZAMIN CAE?

Egzamin składa się z 5 części tzw. Papers:

  • Czytanie (Reading) (1 godz. 15 min; 40 punktów)
  • Pisanie (Writing) (2 godz.; 40 punktów)
  • Zastosowanie struktur językowych (English in Use) (1 godz. 30 min; 40 punktów)
  • Słuchanie (Listening) (ok. 45 min; 40 punktów)
  • Mówienie (Speaking) (ok. 14 min; 40 punktów)

JAKA JEST SKALA OCEN CAE?

CAE ma trzy oceny pozytywne : A, B i C oraz dwie oceny negatywne: D i E.

Osoba zdająca musi zgromadzić co najmniej 60% punktów aby uzyskać ocenę C. Nie ma ocen za poszczególne części testu. Ocenę końcową określa suma punktów ze wszystkich części.
Część ustna egzaminu CAE jest oceniana w Polsce przez wykwalifikowanych egzaminatorów. Wszystkie pozostałe części są sprawdzane w Cambridge. Stąd też czas oczekiwania na wyniki wynosi ok. 9 tygodni od zakończenia sesji egzaminacyjnej. Po ok. 9 tygodniach od otrzymania wyniku kandydaci, którzy zdali egzamin mogą odebrać certyfikaty Cambridge w swoim Ośrodku Egzaminacyjnym.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO CAE?

Osoby przystępujące do CAE mogą przygotowywać się do egzaminu indywidualnie lub na kursach językowych. Praca pod opieką doświadczonego lektora na pewno ułatwi osiągnięcie dobrego wyniku.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Języków Obcych PRO EUROPA wykorzystujemy szeroką gamę podręczników przygotowujących do egzaminów, a także materiały pochodzące z egzaminów z lat ubiegłych.

Doświadczenie naszych lektorów gwarantuje sukces na egzaminie.

 

Poziom Cambridge: 4
Poziom Rady Europy: B2